صفحه شخصی مهدی غلامعلی

لحظاتی در ساحل دریای بی کران دانش حدیث....

مائده رمضانیه: گزارشی از شبهای رمضان مشهد 94مجموع: ۶

بازدید: ۹۶۴۷

یادداشت

مائده رمضانیه: گزارشی از شبهای رمضان مشهد 94

ارسال شده در: 25 تیر 1394 - 22:06 توسط مهدی غلامعلی

مائده رمضانیه

گزارشی از شبهای رمضان مشهد 94

 

امسال در دهه آخر ماه مبارک رمضان، توفیق یافتم که در جلسات علمی و خصوصی آیت الله ریشهری در مشهد حضور پیدا کنم. این جلسات هرشب ساعت نه و نیم ـ حدودا یکساعت و ربع بعد از اذان مغرب ـ آغاز و تا ساعت یازده و نیم وگاهی دوازده ادامه داشت. جلسات بسیار خوب و مفیدی بود. از متن تا حاشیه اش درس آموز بود..

اعضاي جلسه

حاضران در جلسه، همه اساتید بزرگوار بنده بودند که هر کدام در رشته­ ای  متخصص و شُهره­ اند. استاد سید محمد کاظم طباطبایی، دبیر جلسه بودند، و اساتید عزیز دیگر یعنی استاد عبد الهادی مسعودی، استاد محمد کاظم رحمان ستایش و استاد هادی صادقی نیز اعضای اصلی و ثابت جلسه بودند. سه شبی هم استاد قاضی زاده برای مشارکت در مباحث حضور پیدا کردند. ریاست جلسه نیز برعهده حاج آقای ریشهری بود. من هم طُفیلی جلسه بودم و قدری هم میرزا بنویس.

برنامه كاري

شبهای اول به نقد نهایی و بررسی پایانی پژوهش شناختنامه حدیث ـ که احتمالا با همین عنوان منتشر خواهد شدـ سپری شد. همچنین نگارش متونی تحلیلی در راستای آثار جدید ـ نظیر حکمتنامه فاطمی و... ـ هم در دستور کار بود. از همان شبهای اول بحثهای تحلیلی جدیدی بین اعضا تقسیم شده بود. اعضا در هر روز دوتا کار اصلی داشتند، یکی تدوین تحلیل جدید، دوم مطالعه و نقد تحلیل ها یا احادیث.

چون محل اسکان همه اعضا در یک ساختمان بود، در طول روز نیز جلسات دو نفره یا سه نفره ای تشکلیل می شد که فرد ثابت همه جلسات خود آقای ریشهری بود.

هر روز دبیر محترم تحلیل هایی که تازه نوشته شده بود و یا قرار بر نقد بود را برای دیگر اعضا ایمیل می کرد. اگر کم و کسری هم بود از همکاران قم می خواستند تا ایمیل کنند.

در نگارشهای تحلیل ها، انتخاب افراد توسط دبیر و رییس محترم جلسات انجام می شد. تالیف مواردی که فقه الحدیثی بودند را جنابان طباطبایی و مسعودی عهده دار می شدند، مباحث درایه ای و رجالی را نیز روشن بود که تا جناب رحمان ستایش باشند، تصور کس دیگر هم بیهوده است. متون کلامی را نیز جناب دکتر صادقی که نامش با کلام و عقاید و اخلاق عجین شده و قُوّه و قضا نیز نتوانسته صبغه ایشان را دگرگون سازد، قبول می­کردند. یک نفر هم دور کار داشتیم: جناب دکتر برنجکار که در همین روزها در قم تحلیل ها را می نوشتند و ارسال می کردند.استاد محمد تقی سبحانی(رییس پژوهشکده کلام اهلبیت) نیز در دهه اول رمضان تحلیل ها را در مشهد نوشته بود و در این شبها آنها نیز تحلیل شد

ىقت و احتياط

همه می دانیم که شکل گیری یک اثر علمی گذشته از دشواری­های جمع آوری، تنظیم و